Warto sobie zdawać sprawę z tego, że w naszych komputerach zachodzi wiele różnych działań, które odpowiadają za ich prawidłową pracę. Nawet jeśli tego nie widzimy, albo sobie tego nie uświadamiamy, to mimo wszystko warto wiedzieć, że te procesy zachodzą, a niejednokrotnie to właśnie od nich zależy, czy nasz komputer będzie wykonywał takie zadania, jakich się po nim spodziewamy. Warto więc wiedzieć, że możemy mieć do czynienia z zegarem taktującym, który będzie wskazywał ilość cykli elementarnych przypadających na sekundę.

Czym on jest?

Powinniśmy na początek mieć świadomość, że taktowanie, to sterowanie pracą układów cyfrowych, które polega na dostarczeniu sygnału elektrycznego o określonej częstotliwości.

Co istotne, w czasie takiego sygnału taktującego wykonywana jest jedna, podstawowa operacja. To pozwala specjalistom chociażby na porównanie różnych urządzeń, chociażby przez sprawdzenie, jak działają układy scalone dwóch komputerów.

Gdzie je wykorzystujemy?

Trzeba podkreślić, że taki zegar taktujący wykorzystywany jest w systemach muzycznych. To dlatego, że dzięki jego perfekcyjnemu działaniu można zachować odpowiednie parametry odtwarzania sygnałów w domenie cyfrowej.

Gdyby nie zegar taktujący, nie byłoby możliwości, aby we właściwy sposób odtworzyć ich dynamikę, a to dlatego, że takie zegary działają z kilkukrotnie wyższymi częstotliwościami, niż to miało miejsce jeszcze kilka lat temu. Warto tutaj powiedzieć, że takie zegary taktujące wykorzystywane są dzisiaj chociażby w przetwornikach cyfrowo – analogowych. Są one droższe, ale jednocześnie dzięki nim możemy uzyskać naprawdę świetne brzmienie, którego nie moglibyśmy mieć jeszcze jakiś czas temu. Z pewnością warto wiedzieć jak to wszystko działa, bo dzięki temu łatwiej będzie nam powiedzieć, na co powinniśmy zwrócić uwagę, jeśli zdecydujemy się na urządzenia, które będą posiadały taki zegar taktujący.

No i będziemy też wiedzieli, czego powinniśmy się po nich spodziewać.